top of page
  • Bartłomiej Dmitruk

Kilka powodów, dla których start-upy powinny rozważyć wykorzystanie Virtual Data Room…

W ostatniej dekadzie mamy do czynienia z boomem start-upowym na świecie, który dotarł również nad Wisłę. Polska w ostatnich latach krok po kroku buduje pozycję w świecie startupów, funduszy Venture Capital i pokolenia nowoczesnych przedsiębiorców, którzy starają się zbudować globalnego jednorożca.


Życie start-upowca to nie tylko praca nad pomysłem i jego komercjalizacją, ale również ciągła walka o zapewnienie finansowania funkcjonowania firmy, w kolejnych fazach rozwoju. Tzw. fundraising to żmudny i zazwyczaj pracochłonny proces, który w końcowym efekcie może przełożyć się na zapewnienie finansowania i płynności w rozwoju młodej firmy.


Każdy proces związany z pozyskaniem finansowania warto dobrze przygotować i przeprowadzić go w jak najbardziej profesjonalny sposób. Poza przemyślaną koncepcją prezentacji, tzw. pitch-deck, warto przygotować sam proces i sposób prowadzenia komunikacji z inwestorami. Coraz więcej inwestorów zainteresowanych start-upami, to podmioty profesjonalne, przyzwyczajone do właściwej komunikacji biznesowej. Inwestorzy instytucjonalni typu fundusze Venture Capital, prywatne pieniądze zgromadzone w tzw. Family Offices, czy coraz częściej aniołowie biznesu zrzeszeni w stowarzyszeniach oczekują profesjonalnej komunikacji w trakcie procesu, opartej o najlepsze praktyki rynkowe i odpowiednie narzędzia wspierające proces pozyskania kapitału.


Jako dostawcy rozwiązania Virtual Data Room SECUDO często słyszymy od start-upów, czy funduszy Venture Capital, że proces pozyskania kapitału najczęściej odbywa się na mailach lub narzędziach chmurowych typu Google Drive czy Dropbox. Wielu dostawców VDR opisywało już na łamach internetu różnice między tymi rozwiązaniami i nie będziemy o nich tutaj pisać. Warto jednak przybliżyć kilka ważnych aspektów VDR, które mogą być kluczowe przy decyzji start-upów o zastosowaniu takiego rozwiązania.


1. Proces transakcyjny w Virtual Data Room to najlepsza praktyka rynkowa


Chcesz się pokazać profesjonalnym funduszom Venture Capital? Większość z nich, szczególnie te z USA czy Europy Zachodniej, nie wyobraża sobie procesu transakcyjnego w innej formie niż w Virtual Data Room. Zadbaj o wizerunek swojej firmy i rozpocznij proces pozyskania kapitału zgodnie z najlepszą praktyką rynkową. Pokaż, że jesteś profesjonalistą i przygotuj proces transakcyjny w miejscu, w którym inwestorzy czują się jak ryby w wodzie. VDR to miejsce, gdzie przygotowywane są transakcje typu M&A, IPO, crowdfunding, czy emisje obligacji.


2. Cały proces bezpiecznie prowadzony w jednym miejscu pod pełną kontrolą i w pełnej poufności


Start-up to często innowacyjny, przełomowy pomysł lub technologia, która stanowi podstawową wartość firmy. Tzw. trade secrets, czy wartości intelektualne stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa i często są najbardziej strzeżonym aktywem firmy. Jeśli chcesz pokazać inwestorom swój pomysł lub technologię, warto zadbać o to, aby zrobić to w bezpieczny sposób. Profesjonalny Virtual Data Room daje możliwość odpowiedniego zabezpieczenia i zaszyfrowania dokumentów, nadawania wielostopniowych uprawnień dla różnych użytkowników oraz różnicowanie dostępu do dokumentów dla poszczególnych inwestorów. Wszystko odbywa się w jednym miejscu, pod pełną kontrolą i z dostępem 24/7 z dowolnego miejsca na świecie, tam, gdzie mamy dostęp do internetu.


3. Efektywny i szybszy proces przy użyciu VDR


Jeśli prowadzisz proces transakcyjny związany z pozyskaniem inwestora, to chcesz wiedzieć jaką motywację ma każdy zaproszony inwestor. Prowadząc proces w VDR masz możliwość analizować aktywność każdego z inwestorów. Zobaczysz, który inwestor jest najbardziej zaangażowany w przegląd udostępnionych dokumentów, jakie dokumenty najczęściej przegląda, czy zaangażował w proces doradców, jakie pytania zadają inwestorzy i na co zwracają uwagę. Wszystko to powoduje, że proces transakcyjny możesz prowadzić szybciej, bardziej efektywnie i z większym prawdopodobieństwem sukcesu.


4. Niewielkie koszty związane z użyciem VDR


Początkowo usługi Virtual Data Room były relatywnie drogie i dotyczyły dużych transakcji realizowanych na rynku fuzji i przejęć lub na rynku kapitałowym. Wraz z upowszechnieniem się technologii chmurowych usługi VDR są dużo bardziej dostępne, a koszty użycia VDR w procesie transakcyjnym są relatywnie niewielkie nawet przy pozyskaniu kapitału rzędu kilku milionów złotych. Plany cenowe Virtual Data Room SECUDO zaczynają się poniżej 100 EUR miesięcznie i są opracowane w taki sposób, że można w ramach nich zrealizować proces transakcyjny dotyczący małej lub średniej transakcji. Aktualny cennik VDR SECUDO znajdziecie na naszej stronie internetowej, w linku: https://www.dealdone.pl/cennik.


5. Virtual Data Room to produkt, który się ciągle rozwija, aby sprostać oczekiwaniom użytkowników


Pierwsze Virtual Data Room’y były bardzo proste i miały ograniczone funkcjonalności. Dzisiaj coraz częściej VDR to zaawansowane narzędzie, które ma wspierać proces transakcyjny i decyzyjny na każdym etapie. Virtual Data Room SECUDO jako autorskie rozwiązanie jest stale rozwijany przez firmę DealDone od kilku lat. W 2020 r. DealDone podpisał umowę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju na dalszy rozwój VDR SECUDO w ramach projektu badawczo-rozwojowego „SHARE - szyfrowana platforma wirtualnych przestrzeni pracy. W najbliższych miesiącach wprowadzimy innowacyjne funkcjonalności do VDR SECUDO, jak: trwały nośnik w technologii blockchain, dodatkowy workflow z podpisem elektronicznym, możliwość organizowania wideokonferencji w VDR oraz szereg udogodnień z zakresu zarządzania projektem.


Podsumowanie


Start-upy, również te w Polsce, pozyskują coraz większe kwoty finansowania w ramach kolejnych rund i angażują coraz szersze grono inwestorów. Procesy transakcyjne angażują często wielu inwestorów, doradców oraz prowadzone są w różnych geografiach i w różnych językach. Virtual Data Room jest profesjonalnym narzędziem do prowadzenia procesu transakcyjnego oraz związanego z nim procesu due diligence. Zapewnia bezpieczeństwo, szybkość i transparentność procesu, zwiększając prawdopodobieństwo zakończenia transakcji sukcesem. Jest też dobrą praktyką rynkową wśród inwestorów instytucjonalnych takich jak fundusze Venture Capital. Jest rozwiązaniem sprawdzonym na rynkach finansowych i przystępnym cenowo nawet dla relatywnie małych transakcji.


O nas


DealDone jest wyspecjalizowaną firmą, oferującą wysokiej jakości produkty z dziedziny bezpieczeństwa informacji danych. Oferujemy usługi oraz oprogramowanie w zakresie nowoczesnych technologii obiegu informacji poufnych, informacji niejawnych, danych wrażliwych oraz digitalizacji, zabezpieczania, szyfrowania i udostępniania danych i dokument w wewnątrz i na zewnątrz organizacji.

DealDone samodzielnie opracowała i wprowadziła do sprzedaży system Virtual Data Room SECUDO. VDR SECUDO to platforma bezpiecznej wymiany i przetwarzania informacji poufnych oferowana w modelu Software-as-a-Service dla klient w biznesowych, w formie wirtualnych pokoi danych.
Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page