top of page
  • Joanna Dmitruk

Rewolucja w wirtualnych pokojach danych dzięki technologii Blockchain

W dzisiejszej erze cyfrowej bezpieczeństwo i integralność danych są nadrzędnymi kwestiami dla firm z różnych branż. Pojawienie się technologii blockchain zrewolucjonizowało sposób, w jaki postrzegamy dane i zarządzamy nimi, oferując zdecentralizowaną i przejrzystą strukturę, która zapewnia zaufanie i niezmienność. Po zintegrowaniu z wirtualnymi pokojami danych (VDR), blockchain wprowadza nową erę bezpiecznego, wydajnego i niezawodnego zarządzania danymi. Przyjrzyjmy się, w jaki sposób technologia blockchain przekształca wirtualne pokoje danych i zwiększa ich możliwości.


Zapewnienie integralności danych


Jedną z podstawowych cech technologii blockchain jest jej zdolność do zapewnienia integralności danych. W sieci blockchain dane są przechowywane w wielu węzłach w sposób zdecentralizowany. Każda transakcja lub zmiana dokonana w danych jest rejestrowana w bloku i łączona z poprzednim, tworząc łańcuch bloków - stąd nazwa "blockchain". Struktura ta sprawia, że praktycznie niemożliwe jest, aby jakikolwiek pojedynczy podmiot zmienił dane bez konsensusu z siecią.

 

W przypadku zastosowania w wirtualnych pokojach danych, technologia blockchain zapewnia niezmienny rejestr wszystkich działań i zmian wprowadzonych w dokumentach przechowywanych na platformie. Oznacza to, że użytkownicy mogą zaufać integralności danych, wiedząc, że nie zostały one naruszone ani zmienione w żaden nieautoryzowany sposób. Niezależnie od tego, czy chodzi o dokumentację finansową, dokumenty prawne czy poufne informacje korporacyjne, blockchain zapewnia, że dane pozostają bezpieczne i godne zaufania.

 

Zwiększenie bezpieczeństwa

 

Bezpieczeństwo jest najwyższym priorytetem dla organizacji, jeśli chodzi o zarządzanie wrażliwymi danymi. Tradycyjne wirtualne pokoje danych opierają się na scentralizowanych serwerach, które są podatne na cyberataki i naruszenia danych. Technologia blockchain oferuje solidniejsze rozwiązanie bezpieczeństwa poprzez decentralizację przechowywania danych i wdrażanie technik kryptograficznych w celu ochrony informacji.

 

W przypadku VDR zintegrowanych z blockchain dane są szyfrowane i dystrybuowane w sieci węzłów, co sprawia, że hakerom niezwykle trudno jest włamać się do systemu. Dodatkowo, kontrola dostępu i inteligentne kontrakty mogą być wdrażane przy użyciu technologii blockchain, umożliwiając organizacjom definiowanie i egzekwowanie szczegółowych uprawnień dla użytkowników w oparciu o ich role i obowiązki. Gwarantuje to, że tylko upoważnione osoby mogą przeglądać, edytować lub udostępniać określone dokumenty w wirtualnym pokoju danych.

 

Usprawnienie transakcji

 

Kolejną kluczową zaletą technologii blockchain w wirtualnych pokojach danych jest jej zdolność do usprawniania transakcji i procesów zarządzania dokumentami. Tradycyjnie, przenoszenie własności aktywów lub wykonywanie umów wiąże się z wieloma pośrednikami, papierkową robotą i ręcznymi procesami weryfikacji, co prowadzi do opóźnień i nieefektywności.

 

Wykorzystując technologię blockchain, transakcje w ramach VDR można zautomatyzować za pomocą inteligentnych kontraktów - samo wykonujących się umów z predefiniowanymi regułami zapisanymi w kodzie. Inteligentne kontrakty umożliwiają stronom dokonywanie transakcji bezpośrednio między sobą, eliminując potrzebę pośredników oraz skracając czas i koszty związane z przetwarzaniem dokumentów. Niezależnie od tego, czy chodzi o transakcje fuzji i przejęć, transakcje na rynku nieruchomości, czy działania związane z pozyskiwaniem funduszy, zintegrowane z blockchain systemy VDR mogą przyspieszyć tempo prowadzenia działalności i zwiększyć wydajność.

 

Ułatwienie audytów i zgodności

 

Zgodność z wymogami regulacyjnymi i standardami branżowymi jest kluczowym aspektem zarządzania danymi, szczególnie w sektorach podlegających ścisłym regulacjom, takich jak finanse, opieka zdrowotna i usługi prawne. Technologia Blockchain może ułatwić audyty i działania w zakresie zgodności, zapewniając przejrzysty i niezmienny zapis wszystkich transakcji i zmian dokonanych w danych.

 

Audytorzy mogą łatwo zweryfikować integralność danych przechowywanych w VDR zintegrowanym z blockchain, badając historię transakcji zapisaną w blockchain. Zwiększa to przejrzystość i odpowiedzialność, umożliwiając organizacjom wykazanie zgodności z ramami regulacyjnymi, takimi jak RODO, HIPAA lub SOX. Co więcej, technologia blockchain umożliwia organizacjom automatyzację procesów zgodności poprzez inteligentne kontrakty, zapewniając spełnienie zobowiązań umownych i przestrzeganie wymogów regulacyjnych.

 

Podsumowanie

 

Technologia blockchain ma ogromny potencjał, aby przekształcić wirtualne pokoje danych w wysoce bezpieczne, wydajne i przejrzyste platformy do zarządzania wrażliwymi danymi i przeprowadzania transakcji biznesowych. Wykorzystując nieodłączne cechy blockchain, takie jak integralność danych, bezpieczeństwo, automatyzacja i przejrzystość, organizacje mogą ograniczać ryzyko, usprawniać operacje i odblokowywać nowe możliwości współpracy i innowacji w erze cyfrowej. Wraz ze wzrostem popularności blockchain, możemy spodziewać się, że jego integracja z wirtualnymi pokojami danych stanie się coraz bardziej powszechna, rewolucjonizując sposób, w jaki bezpiecznie przechowujemy, zarządzamy i udostępniamy informacje.


O nas


DealDone jest wyspecjalizowaną firmą, oferującą wysokiej jakości produkty z dziedziny bezpieczeństwa informacji i danych. Oferujemy usługi digitalizacji oraz oprogramowanie w zakresie nowoczesnych technologii obiegu informacji poufnych, informacji niejawnych, danych wrażliwych oraz digitalizacji, zabezpieczania, szyfrowania i udostępnienia danych i dokumentów wewnątrz i na zewnątrz organizacji.

 

Od ponad 10 lat DealDone specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań związanych z digitalizacją, archiwizacją i udostępnieniem dokumentów w formie Document Management System (DMS) lub Virtual Data Room (VDR). DealDone samodzielnie opracowała i wprowadziła do sprzedaży system VDR SECUDO. SECUDO to platforma bezpiecznej digitalizacji, archiwizacji, wymiany i przetwarzania dokumentów i danych firmowych oferowana w chmurze, w modelu Software-as-a-service, dla klientów biznesowych.

 

DealDone jest również właścicielem portali www.platformainwestora.pl oraz www.sprzedamfirme.com, dzięki którym wspiera procesy transakcyjne związane ze sprzedażą firmy, pozyskaniem kapitału i znalezieniu inwestorów na projekt. 

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page