top of page
  • Joanna Dmitruk

Virtual Data Room (VDR) vs. OneDrive

W dzisiejszym cyfrowym świecie zarządzanie i przechowywanie danych odgrywają kluczową rolę w wydajności i bezpieczeństwie zarówno firm, jak i osób prywatnych. Wśród wielu dostępnych opcji, Virtual Data Rooms (VDR) i OneDrive to dwa ważne rozwiązania oferujące różne funkcje dostosowane do różnych potrzeb. Zrozumienie różnic między nimi jest niezbędne do podejmowania świadomych decyzji dotyczących przechowywania danych i współpracy. Przyjrzyjmy się różnicom między VDR i OneDrive.1. Cel i funkcjonalność:


Wirtualne pokoje danych (VDR):

Wirtualne pokoje danych służą przede wszystkim jako bezpieczne repozytoria online do przechowywania i udostępniania poufnych dokumentów, szczególnie podczas transakcji finansowych, postępowań sądowych, fuzji i przejęć. VDR są zaprojektowane z solidnymi funkcjami bezpieczeństwa, aby zapewnić poufność, zgodność i kontrolę nad prawami dostępu. Ułatwiają one procesy due diligence, umożliwiając wielu stronom przeglądanie, dodawanie adnotacji i bezpieczną wymianę dokumentów.


OneDrive:

OneDrive to z kolei usługa przechowywania danych w chmurze dostarczana przez Microsoft, zintegrowana z pakietem narzędzi zwiększających produktywność. Oferuje ona użytkownikom możliwość przechowywania plików, dokumentów, zdjęć i filmów w chmurze i uzyskiwania do nich dostępu z dowolnego urządzenia z dostępem do Internetu. Chociaż OneDrive zapewnia funkcje współpracy, jego głównym celem jest przechowywanie plików osobistych i biznesowych, synchronizacja i płynna integracja z aplikacjami Microsoft Office.


Virtual Data Room SECUDO

Microsoft OneDrive

Obsługa ponad 40 formatów plików

Wsparcie narzędzi z pokrewnego środowiska (Word, Excel, Power Point, MS)

Automatyczne indeksowanie

Synchronizowanie danych użytkowników

Scalanie plików PDF

Łatwe zapisywanie danych z aplikacji

Wersjonowanie plików

Synchronizacja ustawień – tworzenie kopii zapasowych oraz synchronizowanie ustawień na wszystkich urządzeniach

Mechanizm wyszukiwania OCR

Kontrola dostępu

Zarządzanie użytkownikami – nadawanie ról w grupach, czasowe ograniczenie dostępu, ustawianie powiadomień

Alerty/powiadomienia

Śledzenie aktywności użytkowników oraz możliwość pobrania całej historii

Archiwizacja i przechowywanie

Zaawansowane raporty oraz możliwość ich generowania w formie Excel

Biblioteka zasobów

Personalizacja systemu

Udostępnianie zasobów

Dynamiczne znaki wodne nakładane na dokumenty


Nadawanie uprawnień do dokumentów i forum Q&A


Możliwość stworzenia regulaminu korzystania z VDR lub NDA


Możliwość tworzenia notatek prywatnych/grupowych


Forum Q&A


Narzędzie do generowania archiwum projektu2. Funkcje bezpieczeństwa:


Wirtualne pokoje danych (VDR):

VDR traktują priorytetowo bezpieczeństwo i zgodność z przepisami, oferując takie funkcje, jak szyfrowanie end-to-end, szczegółowa kontrola dostępu, znak wodny, śledzenie aktywności i uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Środki te zapewniają, że poufne informacje pozostają chronione przed nieautoryzowanym dostępem, naruszeniami danych i zagrożeniami cybernetycznymi. Dostawcy VDR często przechodzą rygorystyczne audyty i certyfikacje, aby zagwarantować zgodność ze standardami i przepisami branżowymi.


OneDrive:

OneDrive wdraża również środki bezpieczeństwa w celu ochrony danych użytkowników, w tym szyfrowanie w spoczynku i podczas przesyłania, wykrywanie i odzyskiwanie ransomware oraz monitorowanie podejrzanej aktywności. Jednak jego funkcje bezpieczeństwa mogą nie być tak wszechstronne, jak w przypadku VDR, ponieważ jego głównymi odbiorcami są użytkownicy indywidualni oraz małe i średnie firmy. Przedsiębiorstwa z rygorystycznymi wymaganiami dotyczącymi bezpieczeństwa mogą uznać VDR za bardziej odpowiednie dla swoich potrzeb.


Virtual Data Room SECUDO

Microsoft OneDrive

Weryfikacja dwuetapowa

Weryfikacja dwuetapowa w przypadku logowania z niezaufanych urządzeń

Ograniczenie logowania do adresu IP urządzenia

Szyfrowanie aplikacji na urządzeniach przenośnych

Bezpieczny format PDF

Wykrywanie i odzyskiwanie ransomware

Funkcja widoku SPY VIEW

Monitorowanie podejrzanej aktywności

Dynamiczne znaki wodne

Szyfrowanie email (subskrypcja MS 365)

Szyfrowanie danych

Szyfrowanie magazynu osobistego (subskrypcja MS 365)

Kompleksowe raportowanie

Linki chronione hasłem (subskrypcja MS 365)

Historia zdarzeń wzmocniona przez technologie blockchain


Fizyczne serwery w Polsce


Zgodność z wymogami OWASP, RODO, KNF


Ograniczenie sesji użytkownika


Wgrany antywirus


Możliwość pobierania zaszyfrowanych dokumentów


Trwałe usunięcie plików po zakończeniu projektu


Zaświadczenie bezpieczeństwa z wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej3. Możliwości współpracy:


Wirtualne pokoje danych (VDR):

VDR wyróżniają się w ułatwianiu bezpiecznej współpracy między wieloma stronami zaangażowanymi w złożone transakcje biznesowe. Oferują one takie funkcje, jak wersjonowanie dokumentów, komentowanie, sekcje pytań i odpowiedzi oraz powiadomienia w czasie rzeczywistym w celu usprawnienia komunikacji i procesów decyzyjnych. VDR umożliwiają również administratorom przyznawanie tymczasowych uprawnień dostępu i odwoływanie ich w razie potrzeby, zapewniając, że dane pozostają pod kontrolą przez cały czas.


OneDrive:

OneDrive umożliwia współpracę poprzez udostępnianie plików, współtworzenie i edycję w czasie rzeczywistym w aplikacjach pakietu Microsoft Office, takich jak Word, Excel i PowerPoint. Użytkownicy mogą udostępniać pliki i foldery określonym osobom lub grupom, ustawiać uprawnienia dostępu i śledzić zmiany wprowadzone w dokumentach. Chociaż OneDrive nadaje się do współpracy w ramach zespołów i organizacji, może brakować niektórych specjalistycznych funkcji wymaganych w złożonych scenariuszach zawierania transakcji.4. Skalowalność i ceny:


Wirtualne pokoje danych (VDR):

VDR zazwyczaj oferują skalowalne rozwiązania dostosowane do potrzeb dużych przedsiębiorstw, instytucji finansowych, firm prawniczych i innych organizacji zaangażowanych w transakcje o wysokiej stawce. Struktury cenowe różnią się w zależności od czynników, takich jak pojemność pamięci masowej, licencje użytkowników i dodatkowe funkcje, takie jak niestandardowy branding i dedykowane wsparcie. Chociaż VDR mogą wiązać się z wyższymi kosztami początkowymi, zapewniają one wartość dzięki zwiększonemu bezpieczeństwu, zgodności i wydajności.


OneDrive:

OneDrive oferuje skalowalne plany odpowiednie dla osób fizycznych, małych firm i klientów korporacyjnych, z cenami opartymi na pojemności pamięci masowej i liczbie użytkowników. Microsoft często łączy OneDrive z planami subskrypcji Office 365, zapewniając użytkownikom kompleksowy pakiet narzędzi zwiększających produktywność wraz z pamięcią masową w chmurze. Dla organizacji, które już zainwestowały w ekosystem Microsoft, OneDrive może stanowić opłacalne rozwiązanie do przechowywania plików i współpracy.


5. Wsparcie:

Virtual Data Room SECUDO

Microsoft OneDrive

Szkolenie z obsługi systemu VDR

Pomoc online

Kontakt z suportem dla wszystkich użytkowników

Fora społecznościowe Microsoft 365

Instrukcje zawierające opis funkcjonalności systemu

Wsparcie telefoniczne dla administratorów kont

Filmy szkoleniowe

Centrum administracyjne dla administratorów kont

Każdy projekt posiada dedykowanego opiekuna

Pomoc biznesowa dostępna wyłącznie w USA, Kanadzie, UK, Australii, Nowej Zelandii i RPA (wyłącznie w języku angielskim)

Support 24/7/365

Dodatkowo płatna usługa profesjonalnej pomocy Microsfot 365 (ProDirect)

Wszyscy opiekunowie projektów oraz programiści to pracownicy Dealdone Sp.z.o.o., co znacząco skraca czas pomiędzy zgłoszenie problemu, a jego rozwiązaniem


VDR dostępny w 6 językach


Możliwość szkolenia w siedzibie klienta


Podsumowanie:


Podsumowując, podczas gdy zarówno wirtualne pokoje danych (VDR), jak i OneDrive służą jako cenne rozwiązania do przechowywania danych i współpracy, zaspokajają one różne potrzeby i przypadki użycia. VDR nadają priorytet bezpieczeństwu, zgodności i wyspecjalizowanym funkcjom dostosowanym do transakcji o wysokiej stawce, postępowań prawnych i procesów due diligence. Z drugiej strony, OneDrive koncentruje się na dostarczaniu dostępnych, skalowalnych i zintegrowanych rozwiązań do przechowywania danych w chmurze dla osób fizycznych i firm, z silnym naciskiem na współpracę w ramach ekosystemu Microsoft.


Ostatecznie wybór między VDR a OneDrive zależy od takich czynników, jak charakter zarządzanych danych, wymagany poziom bezpieczeństwa i zgodności, skala współpracy i preferencje organizacyjne. Dzięki zrozumieniu różnic opisanych powyżej, firmy i osoby prywatne mogą podejmować świadome decyzje, aby skutecznie zaspokoić swoje specyficzne potrzeby w zakresie przechowywania danych i współpracy.


O nas


DealDone jest wyspecjalizowaną firmą, oferującą wysokiej jakości produkty z dziedziny bezpieczeństwa informacji i danych. Oferujemy usługi digitalizacji oraz oprogramowanie w zakresie nowoczesnych technologii obiegu informacji poufnych, informacji niejawnych, danych wrażliwych oraz digitalizacji, zabezpieczania, szyfrowania i udostępnienia danych i dokumentów wewnątrz i na zewnątrz organizacji.

 

Od ponad 10 lat DealDone specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań związanych z digitalizacją, archiwizacją i udostępnieniem dokumentów w formie Document Management System (DMS) lub Virtual Data Room (VDR). Firma samodzielnie opracowała i wprowadziła do sprzedaży system VDR SECUDO. SECUDO to platforma bezpiecznej digitalizacji, archiwizacji, wymiany i przetwarzania dokumentów i danych firmowych oferowana w chmurze, w modelu Software-as-a-service, dla klientów biznesowych.

 

DealDone jest również właścicielem portali www.platformainwestora.pl oraz www.sprzedamfirme.com, dzięki którym wspiera procesy transakcyjne związane ze sprzedażą firmy, pozyskaniem kapitału i znalezieniu inwestorów na projekt. 

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

댓글


bottom of page