top of page
  • Bartłomiej Dmitruk

Wykorzystanie Virtual Data Room w sektorze nieruchomości komercyjnych

Sektor nieruchomości komercyjnych jest wyjątkowo aktywny w Polsce w ostatnich latach. Wynika to m.in. z centralnego położenia Polski w Europie, atrakcyjnych cen w porównaniu do Europy Zachodniej oraz zainteresowania inwestorów instytucjonalnych zarówno krajowych, ale w dużej mierze zagranicznych.

Nieruchomości komercyjne możemy podzielić na trzy główne kategorie, ze względu na ich przeznaczenie:

  1. Nieruchomości biurowe,

  2. Nieruchomości handlowe,

  3. Nieruchomości usługowe.

Ze względu na swoją specyfikę jako klasa aktywów inwestycyjnych, nieruchomości komercyjne podlegają dosyć częstym procesom inwestycyjnym oraz transakcyjnym. Poczynając od budowy nieruchomości, często projekty takie finansowane są przy udziale inwestorów, banków finansujących lub emisji obligacji. Po wybudowaniu oraz komercjalizacji nieruchomości są one często sprzedawane do kolejnych inwestorów a finansowanie również może ulec refinansowaniu na dług o korzystniejszych warunkach.

Wszystkie tego typu projekty, procesy i transakcje mogą być przeprowadzane przy użyciu Virtual Data Room, czyli w skrócie VDR.


Dlaczego warto wykorzystać Virtual Data Room w projektach nieruchomości komercyjnych?


1. Najlepsza praktyka rynkowa

W Europie Zachodniej zastosowanie VDR w takich procesach jest przyjętą dobrą praktyką rynkową i inwestorzy zagraniczni często wymagają odpowiedniej jakości VDR w procesie inwestycyjnym dotyczącym nieruchomości komercyjnych.


2. Szybkość i efektywność procesu transakcyjnego

Projekty prowadzone w zaawansowanym Virtual Data Room prowadzone są bezpieczniej, szybciej i efektywniej niż w przypadku tradycyjnej komunikacji np. mailowej. Cały proces transakcyjny jest kontrolowany w jednym miejscu, odpowiednio do tego przygotowanym. Profesjonalny VDR uruchamiany jest "od ręki" a przygotowanie go do pracy zajmuje maksymalnie kilka godzin.


3. Praca w bezpiecznym, poufnym środowisku

Virtual Data Room to poufny pokój danych, do którego możemy zaprosić uprawnionych użytkowników i nadać im wielostopniowy dostęp do wybranych dokumentów. VDR zapewnia bezpieczeństwo i szyfrowanie udostępnianych dokumentów oraz poufność komunikacji między stronami.


4. Możliwość zaproszenia wielu inwestorów, którzy się nie widzą

VDR umożliwia zaproszenie wielu kupujących stron, które nie widzą się nawzajem w systemie. Sprzedający lub administrator VDRu ma możliwość komunikacji ze wszystkimi stronami i możliwość udostępniania różnych dokumentów dla różnych kupujących.


5. Dokumenty pod pełną kontrolą administratora VDR

Ogromną zaletą VDR jest możliwość wgrania dokumentów do specjalnie zabezpieczonego środowiska, które daje pełną kontrolę nad dokumentami i ich uprawnieniami. Użytkownicy mogą mieć zróżnicowany dostęp do dokumentów (np. tylko podgląd lub pobieranie zaszyfrowanych plików) a dostęp ten można zmieniać w trakcie trwania projektu.


6. Wiele formatów plików specyficznych dla różnych branż

Projekty nieruchomościowe to nie tylko dokumenty Microsoft Office czy PDF ale również pliki specjalistyczne jak DWG czy AUTOCAD. Warto wybrać VDR, który umożliwia wgrywanie różnorodnych formatów plików charakterystycznych dla danego sektora czy projektu.


7. Możliwość pracy wspólnej i komunikacji w projekcie VDR (Q&A)

Nowoczesne VDRy umożliwiają aktywną pracę na dokumentach w systemie, komentowanie, tagowanie oraz zadawanie pytań do poszczególnych dokumentów lub folderów. Tego typu funkcjonalności znacznie przyspieszają i ułatwiają prace projektowe.


8. Pełny monitoring zdarzeń i aktywności w systemie

Virtual Data Room to środowisko w pełni monitorowane. Wszelkie zdarzenia i aktywności w systemie powinny być monitorowane i odkładane do raportów, które można analizować. Dla sprzedającego projekt nieruchomościowy informacja o aktywności poszczególnych kupujących w systemie jest bezcenna i może być odzwierciedleniem zaangażowania i zainteresowania danego kupującego w procesie.


9. Przejrzyste udokumentowanie procesu transakcyjnego

Zaawansowane Virtual Data Room’y posiadają tzw. „Białą Księgę VDR”, czyli możliwość zgrania wszystkich danych, dokumentów, użytkowników, uprawnień i aktywności z procesu realizowanego w VDR. Jest to ważny element udokumentowania transakcji i całego procesu.


O nas


DealDone jest wyspecjalizowaną firmą, oferującą wysokiej jakości produkty z dziedziny bezpieczeństwa informacji danych. Oferujemy usługi oraz oprogramowanie w zakresie nowoczesnych technologii obiegu informacji poufnych, informacji niejawnych, danych wrażliwych oraz digitalizacji, zabezpieczania, szyfrowania i udostępniania danych i dokument w wewnątrz i na zewnątrz organizacji.


DealDone samodzielnie opracowała i wprowadziła do sprzedaży system Virtual Data Room SECUDO. VDR SECUDO to platforma bezpiecznej wymiany i przetwarzania informacji poufnych oferowana w modelu Software-as-a-Service dla klient w biznesowych, w formie wirtualnych pokoi danych.


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


bottom of page